‹ Prev
Next ›
Smead DCC Color-Coded Numeric Labels
3 - x 1 1/2" Width x 1 1/2" Length - Purple - Laminated - 250 / Roll
89 Stock Available
- Favorite choice for medical or insurance files
- Purple - 1 of 10 distinctive colors
- Protected by clear laminate for durability
- Each label roll contains 250 labels
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 67423 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | DCC Color-Coded Numeric Labels |
| Marketing Information | Self-adhesive, color-coded end tape labels are a favorite choice for medical and insurance files. Perfect for indicating primary filing numerals in straight numeric or terminal digit end tab systems. Labels follow industry standard with 10 colors to code numerals 0-9. Labels are protected by clear laminate and scored to provide wraparound color bar. Labels measure 1-1/2" wide x 1-1/2" high before folding. Easily pull out from included dispensing box. |
| Packaged Quantity | 250 / Roll |
| Product Type | Color Coded Label |
Product Information
| Label Width | 1 1/2" |
| Label Length | 1 1/2" |
| Print/Message | 3 |
| Laminated | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family | Purple |
| Product Color | Purple |
| Weight (Approximate) | 4.37 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Smead DCC Color-Coded Numeric Labels
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN3668181 Stock Available
-
Product Code: CLO302083494 Stock Available
-
Product Code: GOJ3639122437 Stock Available
-
Product Code: ITA382754048 Stock Available
-
Product Code: ITA602332527 Stock Available
-
Product Code: NES35120483 Stock Available
-
Product Code: SAN25025B315 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B3641 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN3668181 Stock Available
-
Product Code: CLO302083494 Stock Available
-
Product Code: GOJ3639122437 Stock Available
-
Product Code: ITA382754048 Stock Available
-
Product Code: ITA602332527 Stock Available
-
Product Code: NES35120483 Stock Available
-
Product Code: SAN25025B315 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B3641 Stock Available