- Industry standard for efficient shelf filing
- Double-thick tab for long-lasting durability
- Made from heavyweight stock for extra strength
- Straight-cut end tab for color-coded indexing
- Contains 10% recycled content, 10% post-consumer material
<
>
Smead Shelf-Master Straight Tab Cut Letter Recycled End Tab File Folder
8 1/2" x 11" - 3/4" Expansion - 14 pt. - 2 Plys - Manila - Reinforced Tab, Embossed - 10% Recycled - 50 / Box
Product Code: SMD24210
Product Unit: BX1
Contact customer service to check availability
People who bought this also bought
-
Product Code: AVT7555177 Stock Available
-
Product Code: BICBL11YW225 Stock Available
-
Product Code: BSN099522388 Stock Available
-
Product Code: BSN099538077 Stock Available
-
Product Code: BSN099542184 Stock Available
-
Product Code: BSN099561571 Stock Available
-
Product Code: BSN3295213746 Stock Available
-
Product Code: MMM680RD21353 Stock Available
-
Product Code: VER9507915 Stock Available
-
Product Code: VER968718 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 24210 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | Shelf-Master |
| Product Name | Shelf-Master Reinforced Tab End Tab File Folders |
| Marketing Information | These End Tab Folders feature a double-thick tab for strength and embossed lines for easy label application. Ideal for medical, dental and hospital filing systems as well as for very large records management systems in financial and insurance firms. 1/2" wide tabs are straight cut. 9-1/2" high front panels are undercut 1/4" deep to help make labels stand out for extra readability. Top corners in the front and back are rounded for easy access. Folders are made of 14 point stock and scored for 3/4" expansion. Contain post-consumer recycled material. |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Product Type | End Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Tab Cut | Straight |
| Tab Size | 1/2" |
| Folder Thickness | 14 pt. |
| Number of Plys | 2 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Manila |
| Width | 12 1/4" |
| Depth | 9 1/2" |
| Weight (Approximate) | 1.81 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |