- Protect your documents and fingers with Smead's patent-pending, SafeSHIELD Coated Fastener Technology
- Fastener folders let you subdivide papers inside the folder or file documents in chronological order
- Reinforced Shelf-Master tab gives added strength where you need it most
<
>
Smead Straight Tab Cut Letter Recycled Fastener Folder
8 1/2" x 11" - 3/4" Expansion - 2 x 2S Fastener - 2" for Folder - 11 pt. - 2 Plys - Manila - Reinforced Tab - 10% Recycled - 50 / Box
Product Code: SMD34117
Product Unit: BX50
12 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN36550BX2663 Stock Available
-
Product Code: BSN3655119733 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX760 Stock Available
-
Product Code: BSN65645231 Stock Available
-
Product Code: MMM6605SSCY564 Stock Available
-
Product Code: MMMBN11255 Stock Available
-
Product Code: MMMR330NALT285 Stock Available
-
Product Code: PENBK440A73 Stock Available
-
Product Code: PENBK440B32 Stock Available
-
Product Code: PENBK440C92 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 34117 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | SafeSHIELD End Tab Fastener Folders |
| Marketing Information | Fastener folders feature SafeShield Coated Fastener Technology - the solution to fastener issues, including paper tears, finger cuts and excessive fastener crinkling. Fastener folders let you subdivide papers inside the folder or file documents in chronological order. Each folder has two 2" SafeShield Bonded-style coated fasteners in positions 1 and 3. Reinforced end tab gives added strength where you need it most. Straight-cut tab is 1/2" high. Folders are made of 11 point stock and are scored for 3/4" expansion. |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Product Type | Fastener Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Number of Fasteners | 2 |
| Fastener Type | 2S |
| Fastener Capacity | 2" |
| Tab Cut | Straight |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Number of Plys | 2 |
| Features | Reinforced Tab |
Physical Characteristics
| Color | Manila |
| Height | 9 1/2" |
| Width | 12 1/4" |
| Weight (Approximate) | 1.76 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |