‹ Prev
Next ›
Smead Viewables Tabs with Label Protector
1.25" Tab Height x 3.50" Tab Width - 1 Box
Contact customer service to check availability
- Create a filing masterpiece with patented 3-D hanging folder tabs that are visible from the front, top and back
- No more typing tiny inserts for your hanging folder tabs
- Print color-coded labels for hanging folders or file folders
- Use your PC and printer to generate unique, wraparound color-coded labels
- Laser and inkjet printer compatible
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 64910 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | Viewables |
| Product Name | Viewables Tabs with Label Protector |
| Marketing Information | Premium Tabs and Labels are designed for Viewables Labeling System. The set includes 100 Premium Poly 3D Tabs, 112 multipurpose labels and 112 clear label protectors so you can continue creating unique labels that attach to specially designed, patented three-sided hanging folder tabs. Read tabs from front, top or back. When used on folders with tabs in the same position, a continuous line of color is created for faster filing and retrieval. Color breaks your system into smaller sections and allows misfiled folders to stand out. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | File Tab |
Product Information
| Tab Height | 1.25" |
| Tab Width | 3.50" |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.44 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Smead Viewables Tabs with Label Protector
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE47856Contact customer service to check availability
-
Product Code: BICWOPFP11Contact customer service to check availability
-
Product Code: FEL9176501Contact customer service to check availability
-
Product Code: HEW112101Contact customer service to check availability
-
Product Code: HEWCF226AContact customer service to check availability
-
Product Code: HEWCF258AContact customer service to check availability
-
Product Code: MMMR33012ANContact customer service to check availability
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: AVE74768Contact customer service to check availability
-
Product Code: AVE74769Contact customer service to check availability
-
Product Code: AVE74867Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN42TContact customer service to check availability
-
Product Code: BSN43TContact customer service to check availability
-
Product Code: MMM676AYPVContact customer service to check availability
-
Product Code: MMM686ALOPRYTContact customer service to check availability
-
Product Code: MMM686GRDNTContact customer service to check availability
-
Product Code: MMM686ROYGBContact customer service to check availability
-
Product Code: SMD64059Contact customer service to check availability
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE47856Contact customer service to check availability
-
Product Code: BICWOPFP11Contact customer service to check availability
-
Product Code: FEL9176501Contact customer service to check availability
-
Product Code: HEW112101Contact customer service to check availability
-
Product Code: HEWCF226AContact customer service to check availability
-
Product Code: HEWCF258AContact customer service to check availability
-
Product Code: MMMR33012ANContact customer service to check availability