‹ Prev
Next ›
Sparco Rectangular Wastebasket
7 gal Capacity - Rectangular - 15" Height x 14.5" Width x 10.5" Depth - Polyethylene - Black - 1 Each
4128 Stock Available
- Rolled rim provides firm grip for easy handling
- Smooth design wipes down easily to maintain cleanliness
- Durable construction prevents cracking for lasting use
- Compact size allows convenient use in areas with limited space
Product Details
General Information
| Manufacturer | Sparco Products |
| Manufacturer Part Number | 02160 |
| Brand Name | Sparco |
| Product Name | Rectangular Wastebasket |
| Marketing Information | Rectangular wastebasket is made of durable, linear, low-density polyethylene. Functional, easy-to-clean wastebasket holds 28 quarts. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Wastebasket |
Product Information
| Capacity | 7 gal |
| Shape | Rectangular |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polyethylene |
| Height | 15" |
| Width | 14.5" |
| Depth | 10.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Sparco Rectangular Wastebasket
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGA1152Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN329528800 Stock Available
-
Product Code: GJO572578 Stock Available
-
Product Code: MMM810K18CP52 Stock Available
-
Product Code: NES351701832 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192657 Stock Available
-
Product Code: SWI40501948 Stock Available
-
Product Code: TOP1259383 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGA1152Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN329528800 Stock Available
-
Product Code: GJO572578 Stock Available
-
Product Code: MMM810K18CP52 Stock Available
-
Product Code: NES351701832 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192657 Stock Available
-
Product Code: SWI40501948 Stock Available
-
Product Code: TOP1259383 Stock Available