‹ Prev
Next ›
Survivor® 12 x 15-1/2 DuPont Tyvek Catalog Mailers
Catalog - #15 1/2 - 12" Width x 15 1/2" Length - 14 lb - Peel & Seal - White - Tyvek - 100 / Box
32 Stock Available
- Made with durable yet lightweight, 14 lb. DuPont Tyvek that's tough enough to resist punctures, tears and moisture during shipping
- Perfect for shipping contents with confidence
- Peel-and-seal, Flap-Stik closure for a clean, sanitary seal without moisture; release strip for quick opening
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | R1790 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Survivor® |
| Product Name | 12 x 15-1/2 DuPont Tyvek Catalog Mailers |
| Marketing Information | Catalog mailers are made with 14 lb. DuPont Tyvek that is strong enough to withstand the most grueling conditions. Durable material resists punctures, tears and moisture yet is lightweight to save on shipping costs. 12" x 15-1/2" white mailing envelopes feature an easy, Flap-Stik closure that requires no moisture for a secure seal. Release strip allows you to quickly and easily open. Whether your sending critical documents or reselling on an online marketplace. These catalog mailers are an efficient, cost-effective way to make sure your items arrive intact. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Classification | #15 1/2 |
| Mailer/Envelope Width | 12" |
| Mailer/Envelope Length | 15 1/2" |
| Basis Weight | 14 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Closure Side | Open End |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Tyvek |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Survivor® 12 x 15-1/2 DuPont Tyvek Catalog Mailers
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN36550BX2309 Stock Available
-
Product Code: BSN365911037 Stock Available
-
Product Code: BSN78503181 Stock Available
-
Product Code: GJO58944494 Stock Available
-
Product Code: HEWCF258A1461 Stock Available
-
Product Code: HEWW1340A148 Stock Available
-
Product Code: JDKE6700881 Stock Available
-
Product Code: PENC27HB702 Stock Available
-
Product Code: PIL36274126 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN36550BX2309 Stock Available
-
Product Code: BSN365911037 Stock Available
-
Product Code: BSN78503181 Stock Available
-
Product Code: GJO58944494 Stock Available
-
Product Code: HEWCF258A1461 Stock Available
-
Product Code: HEWW1340A148 Stock Available
-
Product Code: JDKE6700881 Stock Available
-
Product Code: PENC27HB702 Stock Available
-
Product Code: PIL36274126 Stock Available