- Effectively facilitates information and promotes learning
- Encourages collaboration, interactivity with maximum productivity
- Durable feature for better usability and increased efficiency
- Comes in brown bulletin board surface color to better suit the theme of the area
- Built with natural cork bulletin board surface material to offer firmness and dependability
<
>
Universal Bulletin Board
36" Board Height x 48" Board Width x 1.20" Board Depth - Brown Natural Cork, Tan Surface - Durable, Self-healing - Oak Wood Frame - 1 Each
Product Code: UNV43604
Product Unit: Each
28 Stock Available
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 43604-UNV |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Bulletin Board |
| Marketing Information |
Get organized and keep important notes in-view with a classic, durable, all-natural cork board. The self-healing board accepts pushpins. Constructed with an attractive, 0.75" wide, classic, oak finished frame that blends into any decor. The dense fiberboard backing provides added durability for lasting use. Includes a wall mounting kit for easy installation. The versatile bulletin board can be mounted horizontally or vertically. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Bulletin Board |
Product Information
| Board Height | 36" |
| Board Width | 48" |
| Board Depth | 1.20" |
| Board Surface Color |
|
| Board Surface Material | Natural Cork |
| Frame Color | Oak |
| Frame Material | Wood |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Mount Type | Wall Mount |
| Placement | Wall Mount |
| Features |
|
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
36" Board Height x 48" Board Width x 1.20" Board Depth - Brown Natural Cork, Tan Surface - Durable, Self-healing - Oak Wood Frame - 1 Each
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.