‹ Prev
Next ›
Universal Clipboard
0.50" Clip Capacity - Storage for Paper - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Translucent Black - 1 Each
177 Stock Available
- Durable, shatter-resistant, plastic construction
- SAE and metric rulers on either edge of the clipboard
- Low-profile safety clip eliminates the possibility of accidental openings
- Slim design clipboard is easier to store in briefcases, file cabinets, laptop bags and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 40311 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Clipboard |
| Marketing Information |
Shatter-resistant, plastic construction, clipboard ensures durable performance in the most demanding environments. Provides a smooth writing surface with a powerful clip that holds papers in place. SAE and metric rulers on either edge of the clipboard which provide added convenience and improved functionality. The low-profile safety clip eliminates the possibility of accidental openings, while making the clipboard easier to store in briefcases, file cabinets, laptop bags and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Capacity | 0.50" |
| Number of Compartments | 0 |
| Item Capacity | Paper |
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Translucent Black |
| Width | 9" |
| Length | 12.5" |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Universal Clipboard
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN01870498 Stock Available
-
Product Code: BSN49266191 Stock Available
-
Product Code: SAU21602102 Stock Available
-
Product Code: SAU2160317 Stock Available
-
Product Code: SAU2160421 Stock Available
-
Product Code: SAU2160616 Stock Available
-
Product Code: SAU21803Contact customer service to check availability
Alternative Products
-
Product Code: BSN01866BD8 Stock Available
-
Product Code: BSN01869BD11 Stock Available
-
Product Code: BSN16508513 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX85 Stock Available
-
Product Code: BSN28554512 Stock Available
-
Product Code: BSN656371593 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD256 Stock Available
-
Product Code: SAU0571369 Stock Available
-
Product Code: SAU2254027 Stock Available
-
Product Code: SAU2354016 Stock Available