- Allows you to effectively utilize most of the space available with maximum usage, placement, mounting, organizational dependability
- Built with plastic for added firmness and maximum reliability
- Comes in charcoal color to better suit your style and theme
- 7" height for productive equipment, devices, books, items, objects placement comfort, convenient desired size specification
- 13.50" width for efficient equipment, devices, books, items, objects size specification accommodation to ensure optimal File Pocket usage
<
>
Universal File Pocket
1 Compartment(s) - 7" Height x 13.50" Width x 3" Depth - Charcoal - Plastic - 1 Each
Product Code: UNV08162
Product Unit: Each
Contact customer service to check availability
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV08162 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | File Pocket |
| Marketing Information | This cubicle single file pocket offers a sustainable and efficient solution for organizing documents in cubicle spaces. Letter-size wall pocket attaches directly to cubicle or works hangers. Compact dimensions allow for efficient use of space. Sturdy plastic build ensures longevity and reliable performance in office environments. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | File Pocket |
Product Information
| Total Number of Compartments | 1 |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Charcoal |
| Product Material | Plastic |
| Height | 7" |
| Width | 13.50" |
| Depth | 3" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | EPA/CPG Compliant |
| Country of Origin | China |
Description
1 Compartment(s) - 7" Height x 13.50" Width x 3" Depth - Charcoal - Plastic - 1 Each
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.