- Bookend allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Built with metal mesh which enhances the design and general presentation style of bookend
- Comes in black color for a chic look with maximum usability
- Non-skid Base feature for the maximum rack, organization usage productivity with added placement dependability
- Comes in square for your convenience and ease of usage
<
>
Universal Metal Mesh Bookends, Nonskid Base, 5.38 x 5.38 x 6.75, Black, Pair
6.75" Height x 5.38" Width x 5.38" Depth - Non-skid Base, Rounded Corner - Black - Metal Mesh, Metal - 6 Pair
Product Code: UNV20025
Product Unit: PR1
310 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV20025 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Metal Mesh Bookends, Nonskid Base, 5.38 x 5.38 x 6.75, Black, Pair |
| Marketing Information | Durable steel mesh construction with reinforced frame is built to hold heavy books for years. Keep books upright and organized with these metal mesh bookends. Professional black finish blends seamlessly with any décor, allowing for perfect use in any room. Non-skid padded base prevents sliding and prevents surfaces from scratches. |
| Packaged Quantity | 6 Pair |
| Product Type | Bookend |
Product Information
| Size Standard | Large |
| Shape | Square |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Height | 6.75" |
| Width | 5.38" |
| Depth | 5.38" |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Description
6.75" Height x 5.38" Width x 5.38" Depth - Non-skid Base, Rounded Corner - Black - Metal Mesh, Metal - 6 Pair
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.