‹ Prev
Next ›
Universal Rubber Band Ball, 3" Diameter, Size 32, Assorted Colors, 260/Pack
Size: #32 - 2.8" Length x 0.1" Width - Rubber - Red, Blue, Green, Yellow - 260 / Pack
Contact customer service to check availability
- Fun way to organize rubber bands
- Use as intended, squeeze to relieve stress or even bounce to relieve boredom
- Approximately 260 assorted color bands per ball
- Measures 3" in diameter
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV00460 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Rubber Band Ball, 3" Diameter, Size 32, Assorted Colors, 260/Pack |
| Marketing Information | A fun way to keep rubber bands organized. Bounce around the office to relieve boredom, squeeze to relieve stress, or perhaps even use as intended. Approximately 260 assorted color bands per ball. Measures 3" in diameter. Approximate Band Count: 260; Band Trade Size: 32; Band Width: 0.13"; Band Length: 2.75". |
| Packaged Quantity | 260 / Pack |
| Product Type | Rubber Band |
Product Information
| Size Standard | #32 |
| Elasticity | 179.3 bar |
| Application/Usage | Office |
Physical Characteristics
| Color Family | Multicolor |
| Product Color |
|
| Product Material | Rubber |
| Width | 0.1" |
| Length | 2.8" |
| Diameter | 3" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Country of Origin | Thailand |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Universal Rubber Band Ball, 3" Diameter, Size 32, Assorted Colors, 260/Pack
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN1914LB6883 Stock Available
-
Product Code: BSN3214LBContact customer service to check availability
-
Product Code: BSN3314LB755 Stock Available
-
Product Code: BSN6414LB66 Stock Available
-
Product Code: UNV001104 Stock Available
-
Product Code: UNV00112Contact customer service to check availability
-
Product Code: UNV00130Contact customer service to check availability
-
Product Code: UNV00162Contact customer service to check availability