- 2.4Ghz wireless connection for lag-free performance
- Plug-and-forget nano receiver connects keyboard and mouse to your computer
- Hot keys for instant access to media controls; Adjustable tilt legs for added comfort and flexibility
- Ambidextrous mouse for right-hand or left-hand users
- Use with Windows and Mac platforms
<
>
Verbatim Wireless Keyboard and Mouse Combo
USB Type A Wireless Bluetooth 2.40 GHz Keyboard - USB Type A Wireless Mouse - Optical - 1000 dpi - 3 Button - Multimedia Hot Key(s) - Symmetrical - AA, AAA - Compatible with Windows, Mac - 1 Each
Product Code: VER70724
Product Unit: Each
1 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGSK1400505 Stock Available
-
Product Code: AAGSK3000Contact customer service to check availability
-
Product Code: HOD1506Contact customer service to check availability
-
Product Code: MMM170812VPES135 Stock Available
-
Product Code: PAC10431923 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192894 Stock Available
-
50 Sheet(s) - Gummed - 5.50" x 4.25" Sheet Size - Pink - Pink Sheet(s) - Black Print Color - 1 DozenProduct Code: TOP3002P266 Stock Available
-
Product Code: TRPTLP60248 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Manufacturer Part Number | 70724 |
| Manufacturer Website Address | http://www.verbatim.com |
| Brand Name | Verbatim |
| Product Name | Wireless Keyboard and Mouse Combo |
| Marketing Information | Plug-and-forget nano receiver, lag-free performance, hot keys, ambidextrous 1000 dpi mouse. Requires 1 "AAA" battery (keyboard), 1 "AA" battery (mouse). 2.4GHz wireless technology. 1-year limited warranty. English. Black. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Keyboard & Mouse |
Keyboard/Keypad
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Keyboard/Keypad Features | Adjustable Tilt |
| Hot Keys | Multimedia |
Pointing Device
| Pointing Device Type | Mouse |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
Interfaces/Ports
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
Battery Information
| Battery Included | Yes |
| Battery Size Supported |
|
Physical Characteristics
| Keyboard/Keypad Height | 1.12" |
| Keyboard/Keypad Width | 17.60" |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.45" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported |
|
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.