‹ Prev
Next ›
Westcott 8" Titanium Bonded Scissors
3.50" Cutting Length - 8" Overall Length - Straight-left/right - Titanium - Straight Tip - Gray/Yellow - 1 Each
Contact customer service to check availability
- Ideal for cutting paper, cardboard, fabric and other materials
- Feature titanium-bonded blades that are 3 times stronger than stainless steel
- Corrosion-resistant for longer blade life
- Soft handle for maximum comfort
- Versatile with left-handed or right-handed use
Product Details
General Information
| Manufacturer | Acme United Corporation |
| Manufacturer Part Number | 13529 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acmeunited.com |
| Brand Name | Westcott |
| Product Line | Titanium Bonded |
| Product Name | 8" Titanium Bonded Scissors |
| Marketing Information | Scissors feature high-performance, titanium-bonded blades that provide three times the strength of stainless steel and resist corrosion. Blades also resist the stickiness of tape and glue. Scissors are ideal for paper, cardboard, lightweight line, fabric and other materials. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Scissors |
Product Information
| Tip | Straight |
| Blade Material | Titanium |
| Handle Orientation | Straight-left/right |
| Handle Color | Gray/Yellow |
| Handle Material | Rubber |
| Cutting Length | 3.50" |
Physical Characteristics
| Product Color | Gray/Yellow |
| Product Material |
|
| Length | 8" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Chile |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
Westcott 8" Titanium Bonded Scissors
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE01401Contact customer service to check availability
-
Product Code: AVE01403Contact customer service to check availability
-
Product Code: AVE01407Contact customer service to check availability
-
Product Code: BICBL11BEContact customer service to check availability
-
Product Code: BICBL11OEContact customer service to check availability
-
Product Code: CRD26302Contact customer service to check availability
-
Product Code: CRD26312Contact customer service to check availability
-
Product Code: CRD26322Contact customer service to check availability
-
Product Code: SPZOS85192572 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE01401Contact customer service to check availability
-
Product Code: AVE01403Contact customer service to check availability
-
Product Code: AVE01407Contact customer service to check availability
-
Product Code: BICBL11BEContact customer service to check availability
-
Product Code: BICBL11OEContact customer service to check availability
-
Product Code: CRD26302Contact customer service to check availability
-
Product Code: CRD26312Contact customer service to check availability
-
Product Code: CRD26322Contact customer service to check availability
-
Product Code: SPZOS85192572 Stock Available