‹ Prev
Next ›
Westcott Clear Plastic Ruler
6" Length x 1" Width - 1/16 Graduations - Metric, Imperial Measuring System - Plastic - Clear - 1 Each
234 Stock Available
- Easy to read
- Durable, clear plastic for easy viewing to the page
- Scaled in 1/16" and metric scales
- Sharply delineated numerals and graduations
- Great for your office or home
Product Details
General Information
| Manufacturer | Acme United Corporation |
| Manufacturer Part Number | 45016 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acmeunited.com |
| Brand Name | Westcott |
| Product Name | Clear Plastic Ruler |
| Marketing Information | Durable plastic ruler is easy to read with a clear design. Numerals and graduations are sharply delineated. Ruler is scaled in 1/16" and metric scales. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Ruler |
Product Information
| Length | 6" |
| Width | 1" |
| Graduations | 1/16 |
| Measurement System |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Weight (Approximate) | 0.48 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Westcott Clear Plastic Ruler
People who bought this also bought
-
Product Code: BICWOTAP10381 Stock Available
-
Product Code: BSN24306487 Stock Available
-
Product Code: BSN36591452 Stock Available
-
Product Code: PENBL77PWP203 Stock Available
-
Product Code: QUA46071262 Stock Available
-
Product Code: SAN175446346 Stock Available
-
Product Code: SAN28025Contact customer service to check availability
-
Product Code: UBC173491682 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ACM10415132 Stock Available
-
Product Code: ACM10417626 Stock Available
-
Product Code: ACM105261009 Stock Available
-
Product Code: ACM10562244 Stock Available
-
Product Code: ACM10564640 Stock Available
-
Product Code: ACM107022584 Stock Available
-
Product Code: ACM13862315 Stock Available
-
Product Code: ACM40711322 Stock Available
-
Product Code: BSN3236510595 Stock Available
-
Product Code: SPR01488Contact customer service to check availability
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BICWOTAP10381 Stock Available
-
Product Code: BSN24306487 Stock Available
-
Product Code: BSN36591452 Stock Available
-
Product Code: PENBL77PWP203 Stock Available
-
Product Code: QUA46071262 Stock Available
-
Product Code: SAN175446346 Stock Available
-
Product Code: SAN28025Contact customer service to check availability
-
Product Code: UBC173491682 Stock Available