‹ Prev
Next ›
Xstamper Red/Blue PAID Title Stamp
Message/Date Stamp - PAID - 0.50" Impression Width - 100000 Impression(s) - Blue, Red - Polymer Polymer - Recycled - 1 Each
Contact customer service to check availability
- Prints PAID message and graphic design
- Retractable frame keeps ink away from surface
- Pre-inked; prints Red message and Blue design
- Impression size: 0.50" Width x 1.62" Length
- 62% post-consumer material
Product Details
General Information
| Manufacturer | Shachihata, Inc |
| Manufacturer Part Number | 2024 |
| Manufacturer Website Address | http://www.shachihata.co.jp/english/ |
| Brand Name | Xstamper |
| Product Model | 2024 |
| Product Name | Red/Blue PAID Title Stamp |
| Marketing Information | PAID Title Stamp prints two colors simultaneously and is pre-inked for 100,000 impressions. Each re-inking provides another 100,000 impressions. Patented cellular inking process delivers clean, consistent impressions. Impression size is 1/2" x 1-5/8". Spring-activated, retractable stamping surface keeps work area clean. Pre-inked stamp is made from high-impact polymers for years of trouble-free use and contains a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Pre-inked Stamp |
Product Information
| Impression | PAID |
| Impression Type | Message/Date Stamp |
| Impression Width | 0.50" |
| Impression Length | 1.62" |
| Number of Impressions | 100000 |
| Impression Color |
|
| Re-inkable | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Material | Polymer |
| Weight (Approximate) | 2.08 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 62% |
| Post-consumer-waste% | 62% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Xstamper Red/Blue PAID Title Stamp
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.