- Gregg-ruled, 11/32" spacings with center ruling for segregating notes
- Chipboard in front and back protects your notes
- Sturdy cover for convenient writing support
- Wire lock binding on top
<
>
Ampad Kraft Cover Steno Book
70 Sheets - Wire Bound - 0.34" Ruled - Gregg Ruled Margin - 15 lb Basis Weight - 6" x 9" Sheet Size - White Paper - Kraft Cover - Chipboard Backing, Sturdy Cover - 1 Each
Product Code: TOP25472
Product Unit: Each
201 Stock Available
Select Product Options:
Sheet Color: White
Number of Sheets: 70
People who bought this also bought
-
Product Code: ACC72100226 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK507 Stock Available
-
Product Code: MMM81216PContact customer service to check availability
-
Product Code: MMMR330NALT279 Stock Available
-
Product Code: PAP3030131C641 Stock Available
-
Product Code: ZEB14680Contact customer service to check availability
-
Product Code: ZEB467309 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 25472 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Ampad |
| Product Name | Kraft Cover Steno Book |
| Marketing Information | Steno notebook contains 15 lb. green tinted paper that is Gregg-ruled with 11/32" spacings and center ruling for segregating notes. Chipboard in front and back protects your notes and offers convenient writing support. Sturdy cover protects pages and information. Top wire binding allows easy access to pages. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Steno Book |
Product Information
| Number of Sheets | 70 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 6" x 9" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Margin Rule Type | Gregg Ruled |
| Cover Material | Kraft |
| Binding Type | Wire Bound |
| Binding Location | Top |
| Features |
|
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Description
70 Sheets - Wire Bound - 0.34" Ruled - Gregg Ruled Margin - 15 lb Basis Weight - 6" x 9" Sheet Size - White Paper - Kraft Cover - Chipboard Backing, Sturdy Cover - 1 Each
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: ROA1227412 Stock Available
-
Product Code: ROA1228422 Stock Available
-
Product Code: TOP25274203 Stock Available
-
Product Code: TOP74688219 Stock Available
-
Product Code: TOP8021780 Stock Available
-
Product Code: TOP80220147 Stock Available
-
Product Code: TOP8025437 Stock Available
-
Product Code: TOP8026418 Stock Available
-
Product Code: TOP8028418 Stock Available