- Dividers are ideal for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more
- White paper stock with clear, RipProof reinforced tabs
- Side tabs are printed Allstate Style on both sides; binding edge is unpunched
- Tabs: Printed - 4; quantity: 25 / Pack
- 20% post-consumer material
<
>
Avery® Alllstate Style Individual Legal Dividers
25 x Divider(s) - Side Tab(s) - 4 - 1 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 8.50" Width x 11" Length - White Paper Divider - 20% Recycled - 1 Pack
Product Code: AVE82202
Product Unit: PK1
Contact customer service to check availability
Select Product Options:
Total Number of Dividers: 25
Tab Title: 4
Tabs per Set: 1
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE01402170 Stock Available
-
Product Code: AVE0140467 Stock Available
-
Product Code: AVE0140634 Stock Available
-
Product Code: AVE0140737 Stock Available
-
Product Code: AVE82204Contact customer service to check availability
-
Product Code: OIC22904Contact customer service to check availability
-
Product Code: SPZOS85192898 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 82202 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Alllstate Style Individual Legal Dividers |
| Marketing Information | Dividers are ideal for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more. White paper stock features clear RipProof reinforced tabs. Side tabs are printed with Allstate Style (Helvetica Regular type) on both sides. Binding edge is unpunched so indexes can fit any binding system. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Total Number of Dividers | 25 |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | White |
| Divider Material | Paper |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8.50" Width x 11" Length |
| Tab Position | Side |
| Tab Title | 4 |
| Tabs per Set | 1 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 20% |
| Post-consumer-waste% | 20% |
| Country of Origin | Mexico |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE01330206 Stock Available
-
Product Code: AVE01331108 Stock Available
-
Product Code: AVE12385Contact customer service to check availability
-
Product Code: AVE12386Contact customer service to check availability
-
Product Code: AVE12388Contact customer service to check availability
-
Product Code: AVE12391Contact customer service to check availability
-
Product Code: AVE12394Contact customer service to check availability