- Ideal for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more
- White paper stock dividers feature clear RipProof, reinforced side tabs
- Side tabs are printed with Avery Style (Helvetica Bold typestyle) on both sides
- Size: 25 Paper - 8.50" Width x 11" Length; tabs: Printed - 201 - 225; quantity: 25 / Set
- 20% post-consumer material
<
>
Avery® Standard Collated Legal Dividers
25 x Divider(s) - 25 Printed Side Tab(s) - Digit - 201-225 - 25 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 8.50" Width x 11" Length - White Paper Stock Divider - White Tab(s) - 20% - Rip Proof, Reinforced Tab, Pre-printed, Double-sided, Unpunched - 1 Set
Product Code: AVE01338
Product Unit: ST1
1 Stock Available
Select Product Options:
Tab Title: 201-225
Tab Color: White
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE01332116 Stock Available
-
Product Code: AVE0133364 Stock Available
-
Product Code: AVE01334242 Stock Available
-
Product Code: AVE11372220 Stock Available
-
Product Code: AVE1139684 Stock Available
-
Product Code: BSN653649213 Stock Available
-
Product Code: SPZEC851196Contact customer service to check availability
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 01338 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Standard Collated Legal Dividers |
| Marketing Information | This Standard Collated Legal Divider Set features side tabs labeled 201 through 225 so it's perfect for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more. Clear, Rip Proof reinforced tabs are preprinted on both sides using Helvetica bold type for easy use. Unpunched binding edge on these letter-size dividers gives you the freedom to fit practically any binding system. Dividers are made of white paper stock. |
| Packaged Quantity | 1 Set |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Total Number of Dividers | 25 |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | White |
| Divider Material | Paper Stock |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8.50" Width x 11" Length |
| Total Number of Tabs | 25 |
| Tab Position | Side |
| Tab Style | Printed |
| Printed Title Type | Digit |
| Tab Title | 201-225 |
| Tabs per Set | 25 |
| Tab Color | White |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 20% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE11912320 Stock Available
-
Product Code: AVE11913171 Stock Available
-
Product Code: AVE11914315 Stock Available
-
Product Code: AVE11915251 Stock Available
-
Product Code: AVE11916145 Stock Available
-
Product Code: AVE11917167 Stock Available
-
Product Code: AVE11918208 Stock Available
-
Product Code: AVE11919162 Stock Available
-
Product Code: AVE1192199 Stock Available
-
Product Code: AVE11922118 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: AVE1111369 Stock Available
-
Product Code: AVE111251048 Stock Available
-
Product Code: AVE111291013 Stock Available
-
Product Code: AVE11132349 Stock Available
-
Product Code: AVE1149226 Stock Available
-
Product Code: AVE1149326 Stock Available
-
Product Code: AVE1184112 Stock Available