‹ Prev
Next ›
Bright Air Max Scented Gel Odor Eliminator
Gel - 8 oz - Cool Clean - Odor Neutralizer, Phthalate-free, Paraben-free, BHT Free, Bio-based, Formaldehyde-free, NPE-free - 1 Each
239 Stock Available
- Max Odor Eliminator technology infuses rooms with fresh scent
- Ultra-modern container can stand alone or lie flat for use anywhere
- Premium fragrance eliminates odors with essential oils
- Safe formula can be used around home, office, children and pets
Product Details
General Information
| Manufacturer | BPG International, Inc |
| Manufacturer Part Number | 900437 |
| Manufacturer Website Address | http://www.bright-air.com |
| Brand Name | Bright Air |
| Product Name | Max Scented Gel Odor Eliminator |
| Marketing Information | This biobased odor eliminator features Max Odor Eliminator technology to tackle unwanted odors, clear them from the air and infuse your room with a fresh fragrance. Sleek, ultra-modern design is self-contained and can stand or lie flat to safely use anywhere. Premium fragrance freshens rooms with essential oils and without any phthalates, parabens, formaldehyde, NPEs or BHT. Odor eliminator is safe to use around the home, office, children and pets. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Air Freshener |
Product Information
| Scent | Cool Clean |
| Freshener/Sanitizer Type | Gel |
| Freshener/Sanitizer Weight | 8 oz |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Height | 1.8" |
| Width | 5" |
| Depth | 5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
Description
Bright Air Max Scented Gel Odor Eliminator
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN366123965 Stock Available
-
Product Code: BSN36663717 Stock Available
-
Product Code: DXE5342DXCT319 Stock Available
-
Product Code: DXE9542500DX6811 Stock Available
-
Product Code: GJO240803477 Stock Available
-
Product Code: MEA75026311 Stock Available
-
Product Code: MRS08504125 Stock Available
-
Product Code: PAP56047PP106 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN366123965 Stock Available
-
Product Code: BSN36663717 Stock Available
-
Product Code: DXE5342DXCT319 Stock Available
-
Product Code: DXE9542500DX6811 Stock Available
-
Product Code: GJO240803477 Stock Available
-
Product Code: MEA75026311 Stock Available
-
Product Code: MRS08504125 Stock Available
-
Product Code: PAP56047PP106 Stock Available