- Front label area helps you quickly find files you need
- Handy cutouts allow easy transportation as needed
- String-and-button closure keeps your contents tightly secure
- Corrugated cardboard construction offers 700 lb. stacking strength
- For use with letter-size files
<
>
Business Source Heavy Duty Letter Size Storage Box
External Dimensions: 12" Width x 24" Depth x 10" Height - Media Size Supported: Letter - String/Button Tie Closure - Medium Duty - Stackable - White - For File - Recycled - 12 / Carton
Product Code: BSN26756
Product Unit: CT12
53 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGPM2628Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGPM32628151 Stock Available
-
Product Code: MMM5910121296719 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSAUCP219 Stock Available
-
Product Code: MMMC60ST1754 Stock Available
-
Product Code: OKI465087049 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192920 Stock Available
-
Product Code: STK39805237 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 26756 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Heavy Duty Letter Size Storage Box |
| Marketing Information | Heavy-duty storage boxes are ideal for stacking with or without shelving and are designed for maximum stackability. Sturdy, corrugated construction delivers lasting box strength. Average amount of evenly distributed weight that can be safely stacked on top of a box is 700 lb. String-and-button closure keeps letter-size files secure. Storage box contains a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Media Size Supported | Letter |
| Closure Type | String/Button Tie |
| Strength | Medium Duty |
| Stackable | Yes |
| Application/Usage | File |
| Features | Corrugated |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 10" |
| Width | 12" |
| Depth | 24" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: FEL0001132 Stock Available
-
Product Code: FEL0001250 Stock Available
-
Product Code: FEL0031130 Stock Available
-
Product Code: FEL0051112 Stock Available
-
Product Code: FEL0072444 Stock Available
-
Product Code: FEL0072546 Stock Available
-
Product Code: FEL008620185 Stock Available
-
Product Code: FEL0724353 Stock Available
-
Product Code: FEL1111120 Stock Available
-
Product Code: FEL1211252 Stock Available