- No-moisture sealing for quick-and-easy closing
- Double-flap design keeps gum from sticking before use
- Security tinted for privacy of contents
<
>
Business Source No.10 Standard Window Invoice Envelopes
Single Window - 9 1/2" Width x 4 1/2" Length - 24 lb - Self-sealing - White - Poly - 1 Box
Product Code: BSN42207
Product Unit: BX500
90 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN329545371 Stock Available
-
Product Code: BSN4220528 Stock Available
-
Product Code: BSN42250363 Stock Available
-
Product Code: BSN656381477 Stock Available
-
Product Code: BSN656391208 Stock Available
-
Product Code: GJO24085639 Stock Available
-
Product Code: HAM1033415764 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192894 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 42207 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | No.10 Standard Window Invoice Envelopes |
| Marketing Information | No. 10 invoice envelopes offer a standard address window. Poly windows and inside tint provide privacy for your contents. Self-sealing design makes envelopes quick and easy to close. 24 lb. envelopes require no moisture to seal. Unique double flap design keeps the gum from sticking before use. Simply raise the lower flap and press. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Single Window |
| Mailer/Envelope Width | 9 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 4 1/2" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Self-sealing |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Poly |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442645 Stock Available
-
Product Code: BSN0464932 Stock Available
-
Product Code: BSN3667536 Stock Available
-
Product Code: BSN421155 Stock Available
-
Product Code: BSN42116Contact customer service to check availability
-
Product Code: QUA54301Contact customer service to check availability