- Quick, easy method for creating custom index tabs
- Printable Table of Contents sheets reference the preprinted tabs on the divider sheets
- Dual-formatted tabs can be used portrait or landscape
- Multicolored tab sets have coordinating, multicolored, Table of Contents sheets
- Easy-to-use, FREE templates in your favorite software are available online
<
>
Cardinal® OneStep Monthly Index System
12 x Divider(s) - Printed Tab(s) - Month - Jan-Dec - 12 Tab(s)/Set - 9" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 8.50" Width x 11" Length - 3 Hole Punched - White Divider - Multicolor Tab(s) - Reinforced Tab, Reinforced Edges - 1 Set
Product Code: CRD60318CB
Product Unit: ST1
394 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE23591150 Stock Available
-
Product Code: BSN04467179 Stock Available
-
Product Code: BSN099537637 Stock Available
-
Product Code: BSN099554162 Stock Available
-
Product Code: BSN099572666 Stock Available
-
Product Code: BSN3214LB100 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192894 Stock Available
-
Product Code: STK39805241 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 60318CB |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Cardinal® |
| Product Line | OneStep |
| Product Model | 60318CB |
| Product Name | OneStep Monthly Index System |
| Marketing Information | OneStep Index System instantly creates custom index sets by printing onto the included Table of Contents sheets. Matching, preprinted monthly tabs on the divider sheets can be used in either portrait or landscape formats. Multicolored tab sets have coordinating, multicolor, Table of Contents sheets. Easy-to-use, free templates in your favorite software are available online. Tabs and ring edges are reinforced to withstand heavy use. Three-hole punched indexes are compatible with laser or inkjet printers, as well as standard typewriters. |
| Packaged Quantity | 1 Set |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Total Number of Dividers | 12 |
| Divider Width | 9" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | White |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8.50" Width x 11" Length |
| Tab Style | Printed |
| Printed Title Type | Month |
| Tab Title | Jan-Dec |
| Tabs per Set | 12 |
| Tab Color | Multicolor |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
| Weight (Approximate) | 5.76 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Description
12 x Divider(s) - Printed Tab(s) - Month - Jan-Dec - 12 Tab(s)/Set - 9" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 8.50" Width x 11" Length - 3 Hole Punched - White Divider - Multicolor Tab(s) - Reinforced Tab, Reinforced Edges - 1 Set