‹ Prev
Next ›
Cassida 5520 UV/MG Currency Counter
250 Bill Capacity - Counts @ 1300 bills/min - Gray
2 Stock Available
- Infrared sensors spot a wide range of bill discrepancies such as half notes, double bills and chain coins
- Alerts you when an error occurs with a beep and displayed error type
- UV sensors detect a wide range of counterfeit bills
- Professional-grade - counts 1,300 bills per minute
- Lightweight and compact with a built-in handle for easy portability
Product Details
General Information
| Manufacturer | Cassida Corporation |
| Manufacturer Part Number | 5520UVMG |
| Manufacturer Website Address | http://www.cassidausa.com |
| Brand Name | Cassida |
| Product Model | UV/MG |
| Product Name | 5520 UV/MG Currency Counter |
| Marketing Information | 5520 UV/MG Currency Counter is a professional currency counter designed to save time and simplify operation to take on a variety of cash-processing jobs. It offers intuitive operation, simple controls and automatic features that are easy to operate. Infrared sensors are able to spot a wide range of bill discrepancies including, half notes, double bills and chain coins. It will stop the count, alert you with a beep and display the error type of the screen. UV sensors are able to detect a wide range of counterfeit bills. Currency counter stops and dispenses the bill into its stacker for removal. Professional-grade design counts 1,300 bills per minute. Lightweight, compact construction with built-in handle is easy to transport. Contemporary style blends with any business environment. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Banknote Counter |
Product Information
| Bill Capacity | 250 |
| Count Speed | 1300 bills/min |
| Counterfeit Detection Technology |
|
| Compatible Currency | USD |
| Features |
|
Display & Graphics
| Display Screen | LCD |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 7.5" |
| Width | 9.7" |
| Depth | 11.5" |
| Weight (Approximate) | 10.80 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Switzerland |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Cassida 5520 UV/MG Currency Counter
People who bought this also bought
-
Product Code: AAG800110522 Stock Available
-
Product Code: HURHASZ014511 Stock Available
-
Product Code: PIL2606229 Stock Available
-
Product Code: QUA46071299 Stock Available
-
Product Code: QUA6401523 Stock Available
-
Product Code: SAN175446892 Stock Available
-
Product Code: SJN377341Contact customer service to check availability
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AAG800110522 Stock Available
-
Product Code: HURHASZ014511 Stock Available
-
Product Code: PIL2606229 Stock Available
-
Product Code: QUA46071299 Stock Available
-
Product Code: QUA6401523 Stock Available
-
Product Code: SAN175446892 Stock Available
-
Product Code: SJN377341Contact customer service to check availability