- 4 to 9 times more energy than carbon zinc batteries
- Long-lasting performance in wide range of devices
- Use in toys, flashlights and more
- Holds power for up to 7 years in storage
- No added mercury or cadmium
<
>
Energizer Industrial Battery
For Electronics, Construction, Facility Maintenance, Medical Center, Office, Classroom - C - 10 Year Shelf Life - 1 / Pack
Product Code: EVEEN93
Product Unit: BX12
54 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: FOL062392467 Stock Available
-
Product Code: FSK1160001005620 Stock Available
-
110 Brightness - 90% Opacity - 36" x 150 ft - 21 lb Basis Weight - Matte - Flexible - White - 1 RollProduct Code: HEWQ1397A291 Stock Available
-
Product Code: MMM1426787 Stock Available
-
Product Code: MMM37504RD323 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192840 Stock Available
-
Product Code: STK39805234 Stock Available
-
Product Code: SWI354502955 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | EN93 |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Energizer |
| Product Line | Industrial |
| Product Name | Industrial Battery |
| Marketing Information | Power your industrial and professional devices with Energizer Industrial C Alkaline Batteries. Wherever you work, their proven performance keeps your electronics up for the job: construction sites, facility maintenance, medical centers, business offices, classrooms, and more. Plus, these industrial C batteries are made to last, not to leak, because your productivity relies on work site devices that keep working. Also, they hold their power with up to 10 years of shelf life, which means you'll have batteries on hand. So, when work depends on digital scales, motion sensors, multimeters, and all kinds of other everyday gear, you can count on the power and protection of Energizer Industrial C Alkaline Batteries. |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage |
|
| Battery Size | C |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Shelf Life | 10 Year |
Physical Characteristics
| Height | 2" |
| Width | 1" |
| Depth | 1" |
| Weight (Approximate) | 2.34 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
Shelf Life: 7 years at 21°C |
| Recycled | No |
| Country of Origin | United States |