- Perfect for your coffee, tea, hot chocolate or other hot beverages; can also hold cold beverages
- Stack neatly for an easy fit in your breakroom or beverage center
- Disposable for easy cleanup
- Polyurethane-lined for durability and leak prevention
- Versatile, compatible lids and sleeves (sold separately) fit multiple sizes to save accessory space
<
>
Genuine Joe 16 oz Disposable Hot Cups
16 fl oz - White - Polyurethane - Coffee, Hot Drink, Picnic, Company, Tea, Hot Chocolate, Beverage/ - 50 / Pack
Product Code: GJO19050
Product Unit: PK50
4 Stock Available
Select Product Options:
Volume Capacity: 16 fl oz
Packaged Quantity: 50 / Pack
People who bought this also bought
-
Product Code: ACC72525692 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11BK656 Stock Available
-
Product Code: BSN3655031995 Stock Available
-
Product Code: BSN365911163 Stock Available
-
Product Code: BSN366125740 Stock Available
-
Product Code: ITA300351069 Stock Available
-
Product Code: KCC212716434 Stock Available
-
Product Code: MMM6756SSUC215 Stock Available
-
Product Code: MRS0850492 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192894 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 19050 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 16 oz Disposable Hot Cups |
| Marketing Information | Coffee cups feature a sturdy, rigid construction to keep your favorite hot beverages contained until the very last sip. Smooth rim provides a satisfying sipping experience and is rolled to enhance the strength of the sidewall. Disposable design allows quick, easy cleanup after each use. Hot cups are perfect for daily use, company gatherings, picnics, special events and more. |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | / |
| Volume Capacity | 16 fl oz |
| Closure Component | Lid |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Polyurethane |
| Height | 5.4" |
| Diameter | 3.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.