- Ideal for custom marketing materials
- High-performance coating for 2-sided printing
- Exceptional image quality on glossy surface
- Compatible with inkjet printers
<
>
HP Glossy Brochure Inkjet Paper - Glossy
98 Brightness - 98% Opacity - Letter - 8 1/2" x 11" - 48 lb Basis Weight - Glossy - Double-sided - Glossy - 1 Pack
Product Code: HEWQ1987A
Product Unit: PK1
15 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGDMW1672818 Stock Available
-
Product Code: AAGG400001024 Stock Available
-
Product Code: AAGSK91705Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGSW20000Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN267414626 Stock Available
-
Product Code: HOD150HD2 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192819 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | Q1987A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Name | Glossy Brochure Inkjet Paper - Glossy |
| Marketing Information | Make your own professional-quality brochures and flyers with your inkjet printer. Thicker than plain paper, this gloss inkjet paper is specially coated for printing on both sides for two-sided printing with exceptional image quality. Bright white finish and glossy coating deliver crisp text and vivid colors. Ideal for custom marketing materials. 48 lb. brochure paper works great with inkjet printers. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Brochure/Flyer Paper |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 48 lb |
| Sheet Thickness | 5 mil |
| Print Technology | Inkjet |
| Surface Finish | Glossy |
| Brightness | 98 |
| Opacity Percentage | 98% |
| Features | Double-sided |
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Glossy |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 12 Month |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.