‹ Prev
Next ›
Lorell Essentials Round Conference Table Steel Base
Round Base - 28.50" Height x 23.63" Width x 23.63" Depth - Conferencing - Assembly Required - Black - Steel Base Material - 1 Each
Contact customer service to check availability
- For use with 42" or 48" round top (sold separately)
- Steel construction
- Part of the Essentials Series
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 87241 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Series | Essentials |
| Product Name | Essentials Round Conference Table Steel Base |
| Marketing Information | Steel base is designed for use with Lorell Essentials Series Wood Laminate Tabletops that measure 42" or 48" in diameter. Sturdy round base offers dependable support for your meeting needs and matches both the Mahogany and Cherry laminate tabletops. Tabletop attaches easily to the stem of the base with included hardware. Top and base are sold separately. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Table Base |
Product Information
| Base Style | Round |
| Application/Usage | Conferencing |
| Base Material | Steel |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Color/Finish | Black |
| Height | 28.50" |
| Width | 23.63" |
| Depth | 23.63" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Description
Lorell Essentials Round Conference Table Steel Base
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR34431Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR34432Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR61628Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLRPLB24ESContact customer service to check availability
-
Product Code: LLRPLB24HESContact customer service to check availability
-
Product Code: LLRPLB24HMY2 Stock Available
-
Product Code: MRT384EBContact customer service to check availability
-
Product Code: SCTSPLINKFT2472Contact customer service to check availability
Accessories
-
Product Code: LLR60122200 Stock Available
-
Product Code: LLR60462Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR695062 Stock Available
-
Product Code: LLR6950744 Stock Available
-
Product Code: LLR87239Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR87240Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR873223 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: LLR259304 Stock Available
-
Product Code: LLR259313 Stock Available
-
Product Code: LLR25970176 Stock Available
-
Product Code: LLR2597128 Stock Available
-
Product Code: LLR608014 Stock Available
-
Product Code: LLR6080215 Stock Available
-
Product Code: LLR6080313 Stock Available
-
Product Code: LLR60804Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR608053 Stock Available