‹ Prev
Next ›
Lorell Ultra-Lite Banquet Folding Table
Round Top - 800 lb Capacity - 71" Table Top Diameter - 29.25" Height x 71" Width x 71" Depth - Indoor, Outdoor - Gray, Powder Coated - 1 Each
Contact customer service to check availability
- Lightweight for easy portability indoors or outdoors
- Round shape great for meetings
- Blow-molded, high-density polyethylene top supported by sturdy steel legs
- Weight capacity: 1,000 lb. evenly distributed
Select Product Options
Table Top Diameter: 71"
Color/Finish: Gray,Powder Coated
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 60325 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Ultra-Lite Banquet Folding Table |
| Marketing Information | Round banquet table is designed for light-duty use indoors or outdoors. The 2.125" thick, square-edge top is made of blow-molded, high-density polyethylene for a sturdy surface. 1" tubular steel legs are powder-coated for durability. 71" diameter table supports up to 800 lb. evenly distributed and comfortably seats six to seven. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Folding Table |
Product Information
| Table Top Diameter | 71" |
| Maximum Load Capacity | 800 lb |
| Table Top Shape | Round |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Color/Finish |
|
| Height | 29.25" |
| Width | 71" |
| Depth | 71" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Description
Lorell Ultra-Lite Banquet Folding Table
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.