‹ Prev
Next ›
Officemate 2200 Series Front Loading Trays
2" Height x 10.75" Width x 15.62" Depth - Desktop - Non-skid Base - Black - Plastic - 1 Each
Contact customer service to check availability
- Stylish and functional; works in any office environment
- Heavyweight with contemporary rounded corners
- Features smooth, rounded lines and a polished surface
- May be used individually or with stacking supports (sold separately) for extra capacity
- Overall dimensions: 10-3/4"W x 15-5/8"D x 2"H; Made in USA
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 22242 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | 2200 Series Front Loading Trays |
| Marketing Information |
Stylish, functional, front-loading tray works in any office environment. Design features smooth, rounded lines, a polished surface and nonskid base. Front-loading tray may be used individually or with stacking supports (sold separately) for extra capacity. Tray is made from heavyweight plastic. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desk Tray |
Product Information
| Shape | Rectangle |
| Placement | Desktop |
| Application/Usage | Document Storage |
| Features | Non-skid Base |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Height | 2" |
| Width | 10.75" |
| Depth | 15.62" |
| Weight (Approximate) | 15.52 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Officemate 2200 Series Front Loading Trays
From the Manufacturer
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.