- Requires 30% less effort to open compared to standard binder clips
- Perfect for anyone with reduced finger strength
- Keeps notes and documents together and organized
- Small size to hold a stack of paper up to 3/8" thick
<
>
Officemate Binder Clip
Small - 2.8" Length x 1.7" Width - 0.37" Size Capacity - for Binder - Gray - 12 / Box
Product Code: OIC99220
Product Unit: BX1
74 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGE717R50436 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK496 Stock Available
-
Product Code: BOSSTCRP211514751 Stock Available
-
Product Code: HEWC6602A548 Stock Available
-
Product Code: MMM810K12303 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192894 Stock Available
-
Product Code: XER3R020511202 Stock Available
-
Product Code: XST4071216 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99220 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clip |
| Marketing Information | Effortless Binder Clips feature all the advantages of standard binder clips while requiring 30 percent less effort to open. They are perfect for anyone with reduced finger strength who have difficulty opening standard clips. Binder clips are ideal for keeping notes and documents organized. Small size holds a stack of paper up to 3/8" thick. |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Size Standard | Small |
| Size Capacity | 0.37" |
| Application/Usage | Binder |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 0.9" |
| Width | 1.7" |
| Length | 2.8" |
| Weight (Approximate) | 1.44 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Description
Alternative Products
-
Product Code: BSN03159Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN36551CT163 Stock Available
-
Product Code: BSN36552BD1085 Stock Available
-
Product Code: BSN65360154 Stock Available
-
Product Code: BSN65361403 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX760 Stock Available
-
Product Code: BSN65366178 Stock Available
-
Product Code: BSN65369259 Stock Available
-
Product Code: OIC3102231 Stock Available