‹ Prev
Next ›
Officemate Binder Clips
Medium - 9" Length x 2.4" Width - 0.62" Size Capacity - for File - Corrosion Resistant, Durable - Black - 12/Box - 12 / Pack
49 Stock Available
- Durable clips offer wire handles for upright hanging
- Ideal for temporary binding or fold flat for everyday use
- Each clip is made with a corrosion-resistant coating
- Medium - 1.25"W; 0.62" sheet capacity
- 12 clips/box; 12 box/pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99050PK |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clips |
| Marketing Information | Durable binder clips offer wire handles for versatile use. Handles can remain upright for effortless handling and hanging. Fold handles flat to easily store. Reusable clips are perfect for temporary binding. Clips are made with a corrosion-resistant coating to enhance longevity. |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Quantity Per Container | 12/Box |
| Container Type | Box |
| Size Standard | Medium |
| Size Capacity | 0.62" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.4" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 4.8" |
| Length | 9" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Officemate Binder Clips
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: ASLGO851120Contact customer service to check availability
-
Product Code: BICWOFQD32495 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX2316 Stock Available
-
Product Code: BSN3655210230 Stock Available
-
Product Code: BSN53366861 Stock Available
-
Product Code: FEL0724349 Stock Available
-
Product Code: HEWCF258A1477 Stock Available
-
Product Code: HEWW2111A305 Stock Available
-
Product Code: PAC101186207 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN03159140 Stock Available
-
Product Code: BSN36551CT191 Stock Available
-
Product Code: BSN36552BD1021 Stock Available
-
Product Code: BSN65360331 Stock Available
-
Product Code: BSN65361387 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX683 Stock Available
-
Product Code: BSN6536665 Stock Available
-
Product Code: BSN65369372 Stock Available
-
Product Code: OIC3102225 Stock Available
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: ASLGO851120Contact customer service to check availability
-
Product Code: BICWOFQD32495 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX2316 Stock Available
-
Product Code: BSN3655210230 Stock Available
-
Product Code: BSN53366861 Stock Available
-
Product Code: FEL0724349 Stock Available
-
Product Code: HEWCF258A1477 Stock Available
-
Product Code: HEWW2111A305 Stock Available
-
Product Code: PAC101186207 Stock Available