- Use bright and vivid colors for attention-grabbing messages
- Can be used in laser and inkjet printers, photocopiers and offset printers
- 100% sulphite paper that's acid-free and lignin-free
- Recyclable
<
>
Pacon Kaleidoscope Hyper Multipurpose Paper - Lime
Letter - 8 1/2" x 11" - 24 lb Basis Weight - Sustainable Forestry Initiative (SFI) - Hyper Lime - 500 / Ream
Product Code: PAC102224
Product Unit: RM1
22 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BICGDE11BK71 Stock Available
-
Product Code: HAM1033823235 Stock Available
-
Product Code: MMM65414AU145 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSCP212 Stock Available
-
Product Code: MMMDS330BK263 Stock Available
-
Product Code: MMMR330RP12AP133 Stock Available
-
Product Code: MRS0850492 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192894 Stock Available
-
Product Code: TOM686201633 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | 102224 |
| Manufacturer Website Address | https://dixonticonderogacompany.com/ |
| Brand Name | Pacon |
| Product Name | Kaleidoscope Hyper Multipurpose Paper - Lime |
| Marketing Information | Multipurpose paper in bright and vivid colors commands the attention that your message deserves. It works well is laser and inkjet printers, photocopiers and offset printers. This 24 lb., 100 percent sulphite paper is acid-free, lignin-free and recyclable. |
| Packaged Quantity | 500 / Ream |
| Product Type | Copy & Multipurpose Paper |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Print Technology |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Green |
| Product Color | Hyper Lime |
| Product Material | Sulphite |
| Weight (Approximate) | 6 lb |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Description
Letter - 8 1/2" x 11" - 24 lb Basis Weight - Sustainable Forestry Initiative (SFI) - Hyper Lime - 500 / Ream