‹ Prev
Next ›
Paper Mate Profile Gel 0.7mm Retractable Pen
Retractable - Red Ink - 1 Dozen
32 Stock Available
- Smooth-flowing ink provides enjoyable writing experience
- 0.7mm tip creates crisp, thick lines for increased visibility
- Contoured grip fits comfortably in your hand for all-day use
- Handy clip attaches to various locations for easy access and storage
- Perfect for daily use at home, office and school
Select Product Options
Ink Color: Red
Packaged Quantity: 1 Dozen
Product Details
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 2095463 |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Paper Mate |
| Product Line | Profile |
| Product Name | Profile Gel 0.7mm Retractable Pen |
| Marketing Information | Retractable gel pens are the writing companion you can count on to confidently communicate your thoughts. Smooth-flowing ink lays down effortlessly without any drag for a more enjoyable writing experience from your first word to your last. 0.7mm tip creates crisp, thick lines for enhanced visibility. Comfortable grip is contoured to fit your hands for easy all-day writing. Handy clip attaches to pockets, notebooks and more for easy access and storage. Gel pens with red ink are perfect for everyday use at home, office and school. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Type | Gel Pen |
Product Information
| Pen Point | 0.7 mm |
| Ink Color | Red |
| Retractable | Yes |
| Grip Type |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 7" |
| Width | 0.30" |
| Length | 0.30" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Paper Mate Profile Gel 0.7mm Retractable Pen
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN366123965 Stock Available
-
For Acid Indigestion, Heartburn, Sour Stomach, Upset Stomach - Assorted Berries - 32/Bottle - 1 EachProduct Code: GKC49180115 Stock Available
-
Product Code: MIINON25600125 Stock Available
-
Product Code: SAN37001B1884 Stock Available
-
Product Code: SAN80001A3581 Stock Available
-
Product Code: SAN80002A854 Stock Available
-
Product Code: SAN86001A328 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN366123965 Stock Available
-
For Acid Indigestion, Heartburn, Sour Stomach, Upset Stomach - Assorted Berries - 32/Bottle - 1 EachProduct Code: GKC49180115 Stock Available
-
Product Code: MIINON25600125 Stock Available
-
Product Code: SAN37001B1884 Stock Available
-
Product Code: SAN80001A3581 Stock Available
-
Product Code: SAN80002A854 Stock Available
-
Product Code: SAN86001A328 Stock Available