- Perfect for standard-size documents when folding is undesired; ideal for mailing and organizing in home and office settings
- Made from 24 lb. white wove stock to add a professional touch to your personal and business mailing
- Fully gummed flaps for a secure seal that keeps contents contained
- Opens on the long side for easier inserting and retrieving contents
<
>
Quality Park 10 x 13 Booklet Envelopes with Open Side
Catalog - #13 - 10" Width x 13" Length - 24 lb - Gummed - White - 100 / Box
Product Code: QUA37613
Product Unit: BX1
19 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGDMW50328Contact customer service to check availability
-
Product Code: ACC71511594 Stock Available
-
Product Code: ACM1484951 Stock Available
-
Product Code: HEWCF232A117 Stock Available
-
50 Sheet(s) - Gummed - 5.50" x 4.25" Sheet Size - Pink - Pink Sheet(s) - Black Print Color - 1 DozenProduct Code: TOP3002P266 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 37613 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | 10 x 13 Booklet Envelopes with Open Side |
| Marketing Information | 10" x 13" booklet envelopes are made of durable, 24 lb. white wove stock for home or office mailing, storing and organizing. Whatever your needs, booklet envelopes are a must for keeping projects, files and mailings manageable. They open on the long side to easily insert and retrieve documents. Sturdy stock can withstand extensive handling and mailing. Contents are protected during use to give you assurance they arrive unharmed. Fully gummed flap ensures a secure, permanent seal. 10" x 13" size is perfect for standard-size documents without folding. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Classification | #13 |
| Mailer/Envelope Width | 10" |
| Mailer/Envelope Length | 13" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Closure Side | Open Side |
| Features | Self-adhesive |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Catalog - #13 - 10" Width x 13" Length - 24 lb - Gummed - White - 100 / Box