- Perfect for standard-size documents when folding is undesired; ideal for mailing and organizing in home and office settings
- Made from 24 lb. white wove stock to add a professional touch to your personal and business mailing
- Fully gummed flaps for a secure seal that keeps contents contained
- Opens on the long side for easier inserting and retrieving contents
<
>
Quality Park 9 x 12 Booklet Envelopes with Deeply Gummed Flap and Open Side
Booklet - #9 1/2 - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Gummed - White - Paper - 100 / Box
Product Code: QUA37693
Product Unit: BX100
14 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGDMW50328Contact customer service to check availability
-
Product Code: ACC71511594 Stock Available
-
Product Code: ACM1484951 Stock Available
-
Product Code: DEF7080191 Stock Available
-
Product Code: HEWCF232A120 Stock Available
-
Product Code: MMM6605SSCY567 Stock Available
-
50 Sheet(s) - Gummed - 5.50" x 4.25" Sheet Size - Pink - Pink Sheet(s) - Black Print Color - 1 DozenProduct Code: TOP3002P268 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 37693 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | 9 x 12 Booklet Envelopes with Deeply Gummed Flap and Open Side |
| Marketing Information | 9" x 12" booklet envelopes are made with durable stock for home or office mailing, organizing and storing. Whatever your needs, booklet envelopes are a must for keeping projects, files and mailings manageable. Envelopes open on the long side for easier inserting and removing. They are made from sturdy, 24 lb. white wove stock to withstand extensive handling and mailing. Contents are protected during use to give you assurance that they arrive unharmed. They are perfect for folded or smaller documents. Fully gummed flaps ensure a secure, permanent seal. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Booklet |
| Mailer/Envelope Classification | #9 1/2 |
| Mailer/Envelope Width | 9" |
| Mailer/Envelope Length | 12" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Closure Side | Open Side |
| Seam | Side Seam |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Booklet - #9 1/2 - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Gummed - White - Paper - 100 / Box
People who bought this also bought
-
Catalog - #12 1/2 - 9 1/2" Width x 12 1/2" Length - 28 lb - Gummed - Brown Kraft - Kraft - 250 / BoxProduct Code: BSN421148 Stock Available
-
Product Code: BSN65450150 Stock Available
-
Product Code: QUA634624 Stock Available