- Protects sensitive client information with reflex blue pattern that obscures details of the contents even when held up to light
- Made from 24 lb. white wove stock with side seams to add a professional touch to your personal and business mailing
- Moisture-activated, gummed seal for a secure closure
- Double-window design positioned to the left to display sender and receiver addresses
<
>
Quality Park No. 10 Double Window Security Tint Envelopes
Security - #10 - 4 1/8" Width x 9 1/2" Length - 24 lb - Gummed - White - 500 / Box
Product Code: QUA24550
Product Unit: BX500
39 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: ASH10005Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN09959762 Stock Available
-
Product Code: GJO24085637 Stock Available
-
Product Code: MMM680PGOP2154 Stock Available
-
Product Code: PENBLN75A361 Stock Available
-
Product Code: PENBLN75B217 Stock Available
-
Product Code: STK39805241 Stock Available
-
Product Code: WAU2102130 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 24550 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | No. 10 Double Window Security Tint Envelopes |
| Marketing Information | No. 10 Double Window Security Tinted Business Envelopes use a gummed closure for dependable performance. Side seam construction is modern and professional. Premium security tint ensures privacy is preserved during mailing. 24 lb. bright-white stock gives mailings a clean, crisp look. Left-side, double windows are perfect for displaying sender and receiver addresses. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Security |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 4 1/8" |
| Mailer/Envelope Length | 9 1/2" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Window Location |
|
| Window Height | 1" |
| Window Width | 4" |
| Features | Security Tint |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Singapore |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Description
Security - #10 - 4 1/8" Width x 9 1/2" Length - 24 lb - Gummed - White - 500 / Box
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442468 Stock Available
-
Product Code: BSN36662100 Stock Available
-
Product Code: BSN36663445 Stock Available
-
Product Code: BSN3666476 Stock Available
-
Product Code: BSN36665184 Stock Available
-
Product Code: BSN3666675 Stock Available
-
Product Code: BSN3666747 Stock Available
-
Product Code: BSN4212033 Stock Available
-
Product Code: QUA4146745 Stock Available