- Double-window design positioned to the left to display sender and receiver addresses for invoices and billing statements
- Protects sensitive client information with reflex blue pattern that obscures details of the contents even when held up to light
- Just add moisture to the adhesive strip along the flap and seal closed; no peel-off strip to throw away
- Side seams for a modern, professional look
<
>
Quality Park No. 8-5/8 Double Window Security Tint Envelopes
Double Window - #8 5/8 - 3 5/8" Width x 8 5/8" Length - 24 lb - Gummed - White - Wove - 500 / Box
Product Code: QUA24532
Product Unit: BX500
13 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BRTTN730105 Stock Available
-
Product Code: BSN04467171 Stock Available
-
Product Code: BSN36663396 Stock Available
-
Product Code: BSN36665177 Stock Available
-
Product Code: BSN3668093 Stock Available
-
Product Code: BSN3668177 Stock Available
-
Product Code: BSN42250360 Stock Available
-
Product Code: QUA441628 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192824 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 24532 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | No. 8-5/8 Double Window Security Tint Envelopes |
| Marketing Information | No. 8-5/8 Double Window Envelopes display both sender and receiver addresses to mail statements and invoices. Reflex blue pattern protects sensitive client information by obscuring the details of the contents even when held up to light. 24 lb. white wove envelopes feature side seams for a clean, professional look. 3-5/8" x 8-5/8" envelopes include a moisture-seal commercial flap. Top window measures 7/8" x 3-1/2" and is positioned 5/8" from the left and 2-1/4" from the bottom. Bottom window measures 1" x 4" and is 5/8" from the left and 5/8" from the bottom. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Double Window |
| Mailer/Envelope Classification | #8 5/8 |
| Mailer/Envelope Width | 3 5/8" |
| Mailer/Envelope Length | 8 5/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Seam | Contemporary |
| Window Location |
|
| Window Height | 4" |
| Window Width | 1" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Double Window - #8 5/8 - 3 5/8" Width x 8 5/8" Length - 24 lb - Gummed - White - Wove - 500 / Box
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442468 Stock Available
-
Product Code: BSN0442645 Stock Available
-
Product Code: BSN4212030 Stock Available
-
Product Code: BSN421217 Stock Available
-
Product Code: QUA3791046 Stock Available
-
Product Code: QUA419653 Stock Available
-
Product Code: QUA4458256 Stock Available
-
Product Code: QUA4478220 Stock Available