- Large, 9" x 12" size to store and mail full-size, 8-1/2" x 11" sheets of paper, letters, documents, catalogs, photos and other home and business mailings
- Made from heavyweight, 28 lb. white wove stock for extra protection during mailing, handling and storage
- Redi-Strip closure for a clean, quick seal immediately upon contact; simply peel off adhesive strip and press to seal
- Peel-off strip protects adhesive from dust for a longer shelf life
<
>
Quality Park 9 x 12 Catalog Envelopes with Redi-Strip® Closure
Catalog - #10 1/2 - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Peel & Seal - White - Wove - 100 / Box
Product Code: QUA44582
Product Unit: BX1
62 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE17031125 Stock Available
-
Product Code: AVE1763880 Stock Available
-
Product Code: FOL062392069 Stock Available
-
Product Code: GJO0239033 Stock Available
-
Product Code: MMM680YW2684 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192894 Stock Available
-
Product Code: STK39805241 Stock Available
-
Product Code: TAB5809280 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 44582 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Line | Redi-Strip |
| Product Name | 9 x 12 Catalog Envelopes with Redi-Strip® Closure |
| Marketing Information | 9" x 12" catalog envelopes are made with heavyweight stock for home or office mailing, organizing and storing. They are a must for keeping projects, files and mailings manageable. Sturdy, 28 lb. white wove stock withstands extensive handling and mailing. Contents are protected during use to give you assurance that they arrive unharmed. 9" x 12" size accommodates standard-size documents without folding. Pull-off, self-seal, Redi-Strip closure saves time and makes a secure, permanent seal. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Classification | #10 1/2 |
| Mailer/Envelope Width | 9" |
| Mailer/Envelope Length | 12" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Catalog - #10 1/2 - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Peel & Seal - White - Wove - 100 / Box
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN4212033 Stock Available
-
Product Code: BSN65450150 Stock Available
-
Product Code: QUA37890110 Stock Available
-
Product Code: QUA37893Contact customer service to check availability
-
Product Code: QUA414654 Stock Available
-
Product Code: QUA4146746 Stock Available
-
Product Code: QUA415652 Stock Available
-
Product Code: QUA4356729 Stock Available