- Double-window design positioned to the left to display sender and receiver addresses for invoices and billing statements
- Uniquely designed, self-sealing, Redi-Seal closure with double flaps that press together for an instant seal without requiring moisture
- Protects sensitive client information with reflex blue pattern that obscures details of the contents even when held up to light
- Made from 24 lb. white wove stock with side seams to add a professional touch to your personal and business mailing
<
>
Quality Park No. 9 Double Window Security Tint Envelopes with Redi-Seal® Self-Seal
Double Window - #9 - 3 7/8" Width x 8 7/8" Length - 24 lb - Self-sealing - White - Wove - 500 / Box
Product Code: QUA24529
Product Unit: BX1
32 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: DURMN2400B2031 Stock Available
-
Product Code: MMM810K12299 Stock Available
-
Product Code: PIL310201489 Stock Available
-
Product Code: PIL7723373 Stock Available
-
Product Code: QUA460651691 Stock Available
-
Product Code: SAN28025Contact customer service to check availability
-
Product Code: SMD6822012 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192844 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 24529 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Line | Redi-Seal |
| Product Name | No. 9 Double Window Security Tint Envelopes with Redi-Seal® Self-Seal |
| Marketing Information | No. 9 Double Window Envelopes display both sender and receiver addresses to mail statements and invoices. Envelopes feature a self-sealing, Redi-Seal closure. Simply lift the bottom flap and press to the top flap for an instant, secure seal. Reflex blue pattern protects sensitive client information by obscuring the details of the contents even when held up to light. 24 lb. white wove envelopes feature side seams for a clean, professional look. 3-7/8" x 8-7/8" envelopes include a top window that measures 1-3/16" x 3-1/2" and positioned 3/8" from the left and 2" from the bottom. Bottom window measures 1" x 4" and is 3/8" from the left and 1/2" from the bottom. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Double Window |
| Mailer/Envelope Classification | #9 |
| Mailer/Envelope Width | 3 7/8" |
| Mailer/Envelope Length | 8 7/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Self-sealing |
| Window Location |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Double Window - #9 - 3 7/8" Width x 8 7/8" Length - 24 lb - Self-sealing - White - Wove - 500 / Box
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442468 Stock Available
-
Product Code: BSN36662100 Stock Available
-
Product Code: BSN36663392 Stock Available
-
Product Code: BSN3666459 Stock Available
-
Product Code: BSN36665179 Stock Available
-
Product Code: BSN3666676 Stock Available
-
Product Code: BSN3666741 Stock Available
-
Product Code: BSN4210050 Stock Available
-
Product Code: BSN4210232 Stock Available
-
Product Code: BSN4212033 Stock Available