- Perfect for note-taking and more
- Marble, flexible cover printed inside with class schedule and other useful information
- College-ruled paper permanently bound
- Proudly made in the USA
<
>
Roaring Spring Colored Flex Cover Composition Book
80 Sheets - 160 Pages - Printed - Sewn/Tapebound - Both Side Ruling Surface - Red Margin - 15 lb Basis Weight - 56 g/m² Grammage - 10 1/4" x 7 7/8" Sheet Size - 0.50" Height x 7.9" Width x 10.3" Length - White Paper - Black Binding - 8 / Carton
Product Code: ROA77480CS
Product Unit: CT8
Contact customer service to check availability
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Cover Color: Blue Marble,Purple,Red
Product Details
General Information
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Manufacturer Part Number | 77480cs |
| Manufacturer Website Address | http://www.rspaperproducts.com |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Product Name | Colored Flex Cover Composition Book |
| Marketing Information | Record your notes in this permanently bound composition book. Premium, white, 15 lb. writing paper is college-ruled with blue lines and a red margin line. Covers are made of 20 point, flexible white board that printed in the traditional marble pattern in three colors. Inside cover is printed with class schedule and other useful information. Each FlexComp Book is center-sewn and tape-bound so sheets are not designed for sheet tear-out. Book contains 80 sheets (7-3/4 x 10-1/4"). |
| Packaged Quantity | 8 / Carton |
| Package Type | Bulk |
| Product Condition | New |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Number of Sheets | 80 |
| Number of Pages | 160 |
| Sheet Type | Printed |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 10 1/4" x 7 7/8" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.28" |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Cover Color |
|
| Cover Design | Marble |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Binding Color | Black |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 0.50" |
| Width | 7.9" |
| Length | 10.3" |
Miscellaneous
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | United States |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: MEA05510Contact customer service to check availability
-
Product Code: MEA05510BDContact customer service to check availability
-
Product Code: MEA05512Contact customer service to check availability
-
Product Code: MEA05512BDContact customer service to check availability
-
Product Code: MEA06672Contact customer service to check availability
-
Product Code: MEA72873Contact customer service to check availability
-
Product Code: ROA77308Contact customer service to check availability
-
Product Code: ROA77333Contact customer service to check availability
-
Product Code: SPR83250Contact customer service to check availability
-
Product Code: TOP25280Contact customer service to check availability
Alternative Products
-
Product Code: MEA72456Contact customer service to check availability
-
Product Code: PACPMMK37101DEContact customer service to check availability
-
Product Code: ROA77227Contact customer service to check availability
-
Product Code: ROA77461CSContact customer service to check availability
-
Product Code: ROA77479Contact customer service to check availability
-
Product Code: UNV20930Contact customer service to check availability
-
Product Code: UNV20940Contact customer service to check availability
-
Product Code: UNV66208Contact customer service to check availability
-
Product Code: UNV66352Contact customer service to check availability
-
Product Code: UNV66353Contact customer service to check availability