- The original matte-finish, invisible tape preferred for offices, homes and schools
- Stands up to faxes, scanners and copiers
- Write on it with pen, pencil or marker; pulls off the roll smoothly and cuts easily; very reliable and photo-safe
- Great for quick fixes, mounting or additions to your project
- Easy-to-apply design that doesn't dry out
<
>
Scotch 3/4"W Magic Tape
27.78 yd Length x 0.75" Width - 1" Core - Matte - Clear - Tear Resistant, Split Resistant - For Mending, Splicing - 1 Roll
Product Code: MMM8101K
Product Unit: RL1
Contact customer service to check availability
Select Product Options:
Packaged Quantity: 1 Roll
Tape Length: 27.78 yd
Tape Width: 0.75"
People who bought this also bought
-
Product Code: AAG70950G05Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGE717T50Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGSW20000Contact customer service to check availability
-
Product Code: MMM6061Contact customer service to check availability
-
Product Code: MMM6605SSCYContact customer service to check availability
-
Product Code: MMM680BG2Contact customer service to check availability
-
Product Code: MMM680BP2Contact customer service to check availability
-
Product Code: MMM680OE2Contact customer service to check availability
-
Product Code: MMM680YW2Contact customer service to check availability
-
Product Code: SPZOS85192894 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 8101K |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Line | Magic |
| Product Series | 810 |
| Product Name | 3/4"W Magic Tape |
| Marketing Information | Scotch Magic Tape is the original matte finish, invisible tape. It disappears on most papers so it's easy to scan and read documents. This versatile tape is ideal for permanent paper mending and many other uses. It pulls off the roll smoothly, cuts easily and resists splitting and tearing. It will not dry out or yellow. Write on it with pen, pencil or marker. Tape is also photo-safe (determined in accordance with ISO Standard 18916). |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Invisible Tape |
Product Information
| Tape Width | 0.75" |
| Tape Length | 27.78 yd |
| Core Diameter | 1" |
| Finishing | Matte |
| Dispenser Included | No |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Reliability
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN3295320 Stock Available
-
Product Code: MMM810121296Contact customer service to check availability
-
Product Code: MMM81012592Contact customer service to check availability
-
Product Code: MMM81034129635 Stock Available
-
Product Code: MMM810C40BKContact customer service to check availability
-
Product Code: MMM810K6C38Contact customer service to check availability
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: MMM60012592Contact customer service to check availability
-
Product Code: MMM600723PKContact customer service to check availability
-
Product Code: MMM700K10C18BLKContact customer service to check availability
-
Product Code: MMM81011296Contact customer service to check availability
-
Product Code: MMM81011296PKContact customer service to check availability
-
Product Code: MMM810723PKContact customer service to check availability
-
Product Code: MMM810723PKBDContact customer service to check availability
-
Product Code: MMM810K10C20MIContact customer service to check availability