- Multipurpose for versatile use
- Strong and permanent for reliable reinforcement
- Conformable to cover variety of objects
- Easy unwind
- Can be written on
<
>
Scotch Book Tape
15 yd Length x 1.50" Width - 3" Core - Clear - Acrylic - Crack Resistant - For Repairing, Reinforcing, Protecting, Covering - 1 Roll
Product Code: MMM845112
Product Unit: RL1
419 Stock Available
Select Product Options:
Tape Width: 1.50"
People who bought this also bought
-
Product Code: ALL24645248 Stock Available
-
Product Code: AVT9709619 Stock Available
-
Product Code: BICWOSQPP11Contact customer service to check availability
-
Product Code: BRTLC2013PKS37 Stock Available
-
Product Code: BRTLC2032PKS40 Stock Available
-
Product Code: LEX50F0Z0033 Stock Available
-
Product Code: MMMR33010SSMIA165 Stock Available
-
Product Code: WAU26721Contact customer service to check availability
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 845-1-1/2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Series | 845 |
| Product Name | Book Tape |
| Marketing Information | Scotch Book Tape is a super-clear, thick, pressure-sensitive tape that repairs, reinforces, protects and covers bound edges. It can be marked on with most permanent ink and can also be used for hinging or laminating. The adhesive is long-aging and nonyellowing. |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Invisible Tape |
Product Information
| Tape Width | 1.50" |
| Tape Length | 15 yd |
| Core Diameter | 3" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 45lb/in |
| Dispenser Included | No |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Reliability
| Durability | Crack Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Acrylic |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
15 yd Length x 1.50" Width - 3" Core - Clear - Acrylic - Crack Resistant - For Repairing, Reinforcing, Protecting, Covering - 1 Roll
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.