- Smooth-flowing gel provides effortless writing experience
- 0.5mm tip produces fine, crisp lines for detailed results
- Soft grip offers comfortable grip for reliable control
- Handy clip attaches to various locations for easy access and storage
- Perfect for everyday use at home, office, school and more
<
>
Sharpie S-Gel Pens
0.5 mm Pen Point - Retractable - Blue Ink - Gel-based - 1 Dozen
Product Code: SAN2096146
Product Unit: DZ1
141 Stock Available
Select Product Options:
Ink Color: Blue
People who bought this also bought
-
Product Code: FEL4812144 Stock Available
-
Product Code: HEWC6602A548 Stock Available
-
Product Code: MMM1426737 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSMIACP1043 Stock Available
-
Product Code: MMM6756SSCY223 Stock Available
-
Product Code: MMM6756SSMIA422 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192894 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 2096146 |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Sharpie |
| Product Name | S-Gel Pens |
| Marketing Information | Retractable pens feature smooth-flowing gel ink that lays down effortlessly for an effortless writing experience. 0.5mm tip creates fine, crisp lines for detailed handwriting. Comfortable grip helps you keep a secure grasp on the pen for enhanced control. Handy clip secures to pockets, notebooks and more for easy access and storage. Gel pens with blue ink are perfect for daily use at home, office and school. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Type | Gel Pen |
Product Information
| Pen Point | 0.5 mm |
| Ink Type | Gel-based |
| Ink Color | Blue |
| Retractable | Yes |
| Grip Type | Comfort |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 7" |
| Width | 0.30" |
| Length | 0.30" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |