- More durable than standard file folders
- Reinforced tabs give extra strength at the point of greatest wear
- Heavyweight stock for durability
- Built stronger to last longer
- Contains 10% recycled content, 10% post-consumer material
<
>
Smead 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
8 1/2" x 11" - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 14 pt. - 2 Plys - Manila - Reinforced - 10% Recycled - 100 / Box
Product Code: SMD10434
Product Unit: BX100
Contact customer service to check availability
Select Product Options:
Sheet Standard: Letter
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGE717R50436 Stock Available
-
Product Code: AAGPM328Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGPM428Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGSK3000Contact customer service to check availability
-
Product Code: AVE24148219 Stock Available
-
Product Code: MMM6228SSAU232 Stock Available
-
Product Code: MMM6756SSAN190 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192894 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 10434 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | File Folders with Reinforced Tab |
| Marketing Information | More durable than standard file folders, these file folders with reinforced two-ply tabs provide extra strength where you need it most. The 1/2" high tabs are built stronger to last longer. 1/3-cut tabs come in assorted positions for easy access and quick identification. The letter-size folder also offers sturdy, 14 point manila stock; rounded top corners (front and back); and undercut front panel. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Top Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 14 pt. |
| Number of Plys | 2 |
| Features | Reinforced |
Physical Characteristics
| Color | Manila |
| Height | 9 1/2" |
| Width | 11 5/8" |
| Weight (Approximate) | 1.58 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.