‹ Prev
Next ›
Smead Colored 1/3 Tab Cut Legal Recycled Top Tab File Folder
8 1/2" x 14" - 3/4" Expansion - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 11 pt. - 2 Plys - Pink - 10% Recycled - 100 / Box
12 Stock Available
- More durable than standard file folders
- Reinforced, 2-ply tab
- Vivid colors help you code files for quick, easy identification
- Contains 10% recycled content, 10% post-consumer material
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 17634 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | Colored |
| Product Name | File Folders with Reinforced Tab |
| Marketing Information | More durable than standard file folders, these file folders with reinforced two-ply tabs provide extra strength where you need it most. Tabs are built stronger to last longer. 1/3-cut tabs come in assorted positions to help reduce filing and retrieval time. Use these colorful folders to categorize different types of folders or to complement your company colors or decor. Acid-free, legal-size folders are made of 11 point stock. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Top Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Number of Plys | 2 |
Physical Characteristics
| Color | Pink |
| Weight (Approximate) | 1.36 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Description
Smead Colored 1/3 Tab Cut Legal Recycled Top Tab File Folder
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN11876294 Stock Available
-
Product Code: BSN656393608 Stock Available
-
Product Code: HEWW1380X56 Stock Available
-
Product Code: ITA602332595 Stock Available
-
Product Code: LLR80632615 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSCP223 Stock Available
-
Product Code: SAN2096152196 Stock Available
-
Product Code: SMD6485030 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192631 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN11876294 Stock Available
-
Product Code: BSN656393608 Stock Available
-
Product Code: HEWW1380X56 Stock Available
-
Product Code: ITA602332595 Stock Available
-
Product Code: LLR80632615 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSCP223 Stock Available
-
Product Code: SAN2096152196 Stock Available
-
Product Code: SMD6485030 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192631 Stock Available