- Eco-friendly design is manufactured from recycled resins
- Extra heavy-duty construction features 20 to 30 gallon capacity
- 1.3mm gauge material holds up to 55 lb.
- Perfect for home, office and industrial use
<
>
Stout Recycled Content Trash Bags
30 gal/55 lb Capacity - 39" Length x 30" Width x 1.30 mil (33 Micron) Thickness - Brown - Plastic, Resin - Home, Office, Industrial - Recycled - 100 / Carton
Product Code: STOT3039B13
Product Unit: CT1
23 Stock Available
Select Product Options:
Volume Capacity: 30 gal
Bag Size: 39" x 30"
People who bought this also bought
-
Product Code: AJMCP9GOEWH1945 Stock Available
-
Product Code: GJO00104301520 Stock Available
-
Product Code: GJO02105668 Stock Available
-
Product Code: MMM1456388 Stock Available
-
Product Code: MMM4817RSC489 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192894 Stock Available
-
Product Code: STOG2430W7081 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | STOUT industrial and commercial grade Products |
| Manufacturer Part Number | T3039B13 |
| Manufacturer Website Address | http://www.stoutus.com |
| Brand Name | Stout |
| Product Name | Recycled Content Trash Bags |
| Marketing Information | Trash bags are manufactured from recycled resins for an environmentally friendly way to dispose of your trash. Durable design stands up to the heavy workloads while minimizing the input of resins into your waste system. Bags are perfect for home, office and industrial use. |
| Packaged Quantity | 100 / Carton |
| Product Type | Trash Bag |
Product Information
| Volume Capacity | 30 gal |
| Weight Capacity | 55 lb |
| Bag Length | 39" |
| Bag Width | 30" |
| Bag Thickness | 1.30 mil (33 Micron) |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Product Material |
|
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |