<
>
Universal Clipboard
1.25" Clip Capacity - Storage for Document, Paper - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Translucent Black - 1 Each
Product Code: UNV40306
Product Unit: Each
4840 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 40306 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Clipboard |
| Marketing Information |
Durable clipboard features plastic construction and built-in hanging hole provides a smooth writing surface. Built with an attractive, transparent board material that's available in easily identifiable colors. Strong clip securely holds papers and documents in place. Thoughtfully designed with rounded corners for easy transport. The variety of colors allows for quick and easy visual identification by project or department. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Capacity | 1.25" |
| Number of Compartments | 0 |
| Item Capacity |
|
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Translucent Black |
| Width | 9" |
| Length | 12.5" |
Miscellaneous
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
1.25" Clip Capacity - Storage for Document, Paper - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Translucent Black - 1 Each
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN01860229 Stock Available
-
Product Code: BSN018612 Stock Available
-
Product Code: BSN01863670 Stock Available
-
Product Code: BSN49266283 Stock Available
-
Product Code: BSN49269537 Stock Available
-
Product Code: OIC8301613 Stock Available
-
Product Code: OIC830631 Stock Available
-
Product Code: SAU21594Contact customer service to check availability
-
Product Code: UNV4030249 Stock Available
-
Product Code: UNV40303Contact customer service to check availability
Alternative Products
-
Product Code: BSN01866BD18 Stock Available
-
Product Code: BSN01869BD48 Stock Available
-
Product Code: BSN16508291 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX48 Stock Available
-
Product Code: BSN28554279 Stock Available
-
Product Code: BSN656371295 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD213 Stock Available
-
Product Code: SAU0571361 Stock Available
-
Product Code: SAU225409 Stock Available
-
Product Code: SAU2354035 Stock Available