‹ Prev
Next ›
Business Source Shatterproof Clipboard
8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Black - 1 Each
254 Stock Available
- Shatterproof construction ensures lasting use in harsh work settings
- Protective sheath helps prevent damaging papers
- Smooth surface provides enjoyable writing experience
- Hang hole allows storage in convenient location for easy access
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 49269 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Shatterproof Clipboard |
| Marketing Information | Clipboard features a shatterproof, high-impact plastic for long-lasting use in virtually any environment. Protective sheath helps you avoid paper damage to keep your papers intact. Smooth writing surface helps keep your handwriting neat and legible. Hang hole allows you to keep this clipboard in a convenient location for easy access as needed. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 0.8" |
| Width | 9" |
| Length | 12.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Business Source Shatterproof Clipboard
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN01860297 Stock Available
-
Product Code: BSN01860BX23 Stock Available
-
Product Code: BSN01861Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN01861BXContact customer service to check availability
-
Product Code: BSN01863193 Stock Available
-
Product Code: BSN01863BX15 Stock Available
-
Product Code: UNV4030221 Stock Available
-
Product Code: UNV40303Contact customer service to check availability
-
Product Code: UNV403062174 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: ASLGO8511209 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP10381 Stock Available
-
Product Code: BSN329539235 Stock Available
-
Product Code: BSN65365704 Stock Available
-
Product Code: FAOFAE501027 Stock Available
-
Product Code: LLR84868170 Stock Available
-
Product Code: NAT0154294 Stock Available
-
Product Code: SPR25225BD140 Stock Available
-
Product Code: SWI44401429 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN16508774 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX128 Stock Available
-
Product Code: BSN28554479 Stock Available
-
Product Code: BSN656371272 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD201 Stock Available
-
Product Code: OIC8310057 Stock Available
-
Product Code: SAU0571236 Stock Available
-
Product Code: SAU0571367 Stock Available
-
Product Code: SAU2254027 Stock Available
-
Product Code: SAU2354016 Stock Available
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: ASLGO8511209 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP10381 Stock Available
-
Product Code: BSN329539235 Stock Available
-
Product Code: BSN65365704 Stock Available
-
Product Code: FAOFAE501027 Stock Available
-
Product Code: LLR84868170 Stock Available
-
Product Code: NAT0154294 Stock Available
-
Product Code: SPR25225BD140 Stock Available
-
Product Code: SWI44401429 Stock Available