‹ Prev
Next ›
VELCRO® Industrial Strength 15ft x 2in Roll White
15 ft Length x 2" Width - White - Water Resistant, Long Lasting - For Tools, Equipment, Glass, Hanging, Project, Industrial, Garage, Indoor, Outdoor, Mounting, Storing, ... Roll - 1 Roll
Contact customer service to check availability
- 50% stronger than standard hook-and-loop tape
- Ideal for organizing storage closets and more
- Waterproof; can be used indoors and out
- 2"W x 15'L; White
Select Product Options
Packaged Quantity: 1 Roll
Tape Length: 15 ft
Product Details
General Information
| Manufacturer | Velcro Companies |
| Manufacturer Part Number | 90198 |
| Manufacturer Website Address | http://www.velcro.com |
| Brand Name | VELCRO® |
| Product Name | Industrial Strength 15ft x 2in Roll White |
| Marketing Information | Patented Industrial Strength Hook and Loop Tape is 50 percent stronger than standard hook-and-loop tape. This versatile, water-resistant adhesive can be used indoors and outdoors. Superior holding power is great for organizing storage closets and more. |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Hook & Loop Fastener |
Product Information
| Tape Width | 2" |
| Tape Length | 15 ft |
| Strength Type |
|
| Tape Strength | 10lb |
| Application/Usage |
|
| Quantity Per Container | Roll |
| Features |
|
Reliability
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Additional Information |
Compatible with Genuine Joe Hand Towel Dispenser |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
VELCRO® Industrial Strength 15ft x 2in Roll White
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.