- Customize tab titles and create professional-looking dividers
- Labels virtually disappear when applied to tabs; laser printer compatible
- 3-hole punched; use in standard binders
- Includes instructions; White; 25 Sets/Box
<
>
Business Source Punched Laser Index Dividers
5 Blank Tab(s) - 5 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 3 Hole Punched - White Paper Divider - White Tab(s) - 100% Recycled - Mylar Reinforcement, Reinforced, Punched - 1 Box
Product Code: BSN36685
Product Unit: BX25
40 Stock Available
Select Product Options:
Total Number of Tabs: 5
Tabs per Set: 5
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGPM528Contact customer service to check availability
-
Product Code: ACC17921404 Stock Available
-
Product Code: ACC25971516 Stock Available
-
Product Code: AVE11902730 Stock Available
-
Product Code: MMM1426737 Stock Available
-
Product Code: MMM6605PK249 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192894 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36685 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Punched Laser Index Dividers |
| Marketing Information | Customize tab titles and create professional dividers using these index dividers and laser printers. Standard software programs provide label layouts for quicker and easier formatting. The labels virtually disappear when applied to tabs on the side of dividers. Dividers are three-hole punched with Mylar reinforcement around the 9/32" holes for use in standard binders. Dividers include easy-to-follow instructions. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | White |
| Divider Material | Paper |
| Sheet Standard | Letter |
| Total Number of Tabs | 5 |
| Tab Style | Blank |
| Tabs per Set | 5 |
| Tab Color | White |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Punched Hole Size | 0.28" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
FSC Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Malaysia |
Description
Alternative Products
-
Product Code: AVE1111369 Stock Available
-
Product Code: AVE111251039 Stock Available
-
Product Code: AVE111271478 Stock Available
-
Product Code: AVE111291002 Stock Available
-
Product Code: AVE11132421 Stock Available
-
Product Code: AVE1149226 Stock Available
-
Product Code: AVE1149324 Stock Available
-
Product Code: AVE821053 Stock Available